Інтерв’ю з Катериною Загорій

Катерина Загорій, співзасновниця Zagoriy Foundation, розповідає про проекти Фонду, їх результати та головні задачі, поставлені на майбутнє. Один з проектів Фонду – #ЩедрийВівторок – всесвітня ініціатива, яка вже з 2018 року впроваджена в Україні.

Катерино, один з реалізованих проектів Фонду є глобальна ініціатива Giving Tuesday. Поділіться, як ви вирішили започаткувати #ЩедрийВівторок в Україні? Як давно ви дізнались про цю ініціативу?

Все почалося декілька років тому, коли про Giving Tuesday в Україні ніхто не чув. Навіть я сама дізналася про цей благодійний рух випадково. Наприкінці 2012 року я потрапила в США – приїхала на хрестини до знайомих. Тоді якраз була чорна п’ятниця, вся країна кудись бігла: шалені розпродажі, люди з пакунками.

І кожного разу мене на касі питали: хочете перерахувати 2%, чи 10 доларів на благодійність з нагоди Giving Tuesday? І питали так, ніби усім відомо, що таке Giving Tuesday, і не треба зайвих пояснень.

Після чорної п’ятниці я провела в США ще тиждень – і весь цей тиждень мене скрізь оточував Giving Tuesday. Я хотіла бути порядною людиною, тому почала віддавати ці суми. Потім стала гуглити про Giving Tuesday, зацікавилася цим проектом. І була впевнена, що ця західна традиція скоро дійде і до нас. Як дійшов, наприклад, День Святого Валентина.

Але час плинув, а традиція до нас все не доходила. Тоді ми написали листа до організаторів #GivingTuesday з проханням дати франшизу, дозволити використовувати цей бренд в Україні.

Чи важко було отримати франшизу? Як проходив процес?

У нас була довга переписка, були різні вимоги – наприклад, знайти асоціацію благодійних організацій, яка б підключилася до проекту.

Та все закінчилося добре: в 2018 році відбувся перший Щедрий Вівторок, Всеукраїнський день добрих справ. В ньому взяли участь більше 10 тисяч людей з 15 міст України, які провели більше 130 різноманітних благодійних заходів. Наприкінці минулого року ми вдруге провели Щедрий Вівторок, і суттєво збільшили ці цифри.

Якими були результати минулого року? Що найбільше вразило?

За рік ми зросли у декілька разів: до нас доєдналося більше 600 некоммерційних організацій. У 2019 році більше 220 міст с усіх 24 областей України взяли участь у глобальному дні добра. Ми залучились підтримкою бізнесу та ЗМІ. Вражає, як за рік збільшилась підтримка українців, а з нею й обізнаність в культурі благодійності. Ми вже чекаємо на #ЩедрийВівторок 2020 та на нові досягнення.

Чим вам цікавий #GivingTuesday? Що особливого ви у ньому бачите?

Насамперед можливістю залучити до добрих справ якомога більше людей. Біблійна істина: не нагодувати рибою, а навчити її ловити.

Це і є один з тих самих нових підходів до благодійності, який ми розвиваємо в нашій країні. До благодійності потрібно ставитися як до системного явища. Меценати в Україні і у світі існували і 100, і 200 років тому. Вони робили добрі справи, але ніхто не ставив собі за мету систематизувати ці справи, вивчити благодійність як систему.

Нам було цікаво заповнити цей пробіл. Тому Zagoriy Foundation регулярно замовляє соціологічні дослідження «Благодійність очима українців». Це поєднання кількісного та якісного аналізу. Тобто ми не лише збираємо цифри, хто скільки жертвує, а й питаємо респондентів, чому саме вони роблять добрі справи. Або чому НЕ роблять – це ще цікавіше.

Що дізнались з останнього дослідження? Що вас здивувало?

Так чи інакше допомагають ближньому 60% українців, а важливість благодійності усвідомлюють 90% наших співгромадян. Але при цьому 88% допомоги – це грошові пожертви. Це означає, що українці досить спрощено розуміють благодійність. В їх уяві це допомога грошима, можливо, ще одягом або їжею. Нам потрібно доносити людям, що способів робити добро є багато: ідеї, волонтерська робота, розповсюдження інформації.

Також ми дійшли висновку, що українські благодійні фонди повинні працювати над підвищенням довіри українців до себе і своїх проектів. Дослідження показало, що люди, яким потрібна допомога, звертаються переважно до близького кола: до рідних, сусідів, колег. Лише 19% опитаних шукали допомоги в благодійних фондах. Навіть місцевим депутатам довіряють більше!

Як ви думаєте, з чим це пов’язано?

Крім того, багато українців просто не знають, що вони можуть брати участь в проектах благодійних фондів. Існує стереотип, що благодійність – справа багатих бізнесменів, а решті людей там нема чого робити. Наше завдання – донести, що на допомогу ближньому можна витратити не лише гроші, а й власний час. Або ж поділитися корисною ідеєю.

Як, на вашу думку, можна популяризувати культуру благодійності? З чого можна почати українцям?

Дуже важливо розповідати історії. Люди чомусь вважають, що виставляти напоказ свої добрі справи – це нечемно, це дурний тон. Навпаки! Саме з історій починається багато благодійних проектів. Наприклад, особисто я вперше дізналася про рух «Цирк без тварин» з поста у Facebook.

Минулого року ми проводили флешмоб «Добро не тихе», де просили користувачів соцмереж розповідати про добрі справи, які зробили вони самі, або про які принаймні щось чули. Добро має бути гучним і асоціюватися з конкретними персонами – люди більше довіряють людям, ніж анонімним ідеям. Тому автори дослідження радять благодійним фондам знаходити локальних лідерів, які користуються довірою людей і зможуть взяти на себе роботу з населенням.
Ще раз закликаю: розповідайте історії! Вони мають значення. Саме тому слоган Zagoriy Foundation – «Родинний Фонд Великих Історій».

Які плани на #ЩедрийВівторок 2020?

Епідемія COVID-19 внесла свої корективи, тому цього року 5 травня відбувся #ЩедрийВівторокNOW, як реакція на епідемію коронавірусу. Це глобальна ініціатива, до якої приєдналося більше 60 країн. Ця подія дуже надихнула та дала сили для нових звершень. Але подальші плани на 2020 розкривати не буду. Дочекайтесь та дізнаєтесь усе самі.

Долучитися!