Проект, який підтримають донори: поради

«#ЩедрийВівторок вчить нас, що добро має звучати голосно і запозичили ми цю цінність з маркетингу та реклами, адже навіть найкраща ідея не матиме успіху, якщо про неї ніхто не знатиме».

Культура благодійності в Україні активно розвивається, а з нею й кількість та якість грантових програм. Підтримку можна отримати на великий проект або розпочати знайомство з донором, реалізувавши невелику ініціативу. Не нехтуй такими можливостями, адже це чудовий шанс зарекомендувати себе як надійного партнера та побудувати довготривалі стосунки.

Але як створити успішний проект? Як виділити його серед інших? Твоя заявка має бути чіткою, структурованою, зрозумілою, але водночас надихаючою та цікавою. Написання проектів та побудова якісних зв’язків — це постійна робота, в якій є свої алгоритми та правила. Тож як цього досягнути? Координаторка Щедрого Вівторка, Любов Раїнчук, ділиться досвідом щодо грантових програм.

Дотримуйся умов та правил

Найперше і найголовніше: читай та дотримуйся умов. Найчастіше донори формують грантові програми таким чином, що вони мають чітку тематику, ціль та проблему, яку потрібно вирішити. Твій проект має підходити, відповідати завданням конкурсу та вирішувати проблему, яка представлена в конкурсі.

Не варто надсилати заявку, яка зовсім не підходить заданій темі, це не дасть жодного результату. Дуже добре запам’ятовуються заявки, які направлені на фінансування фестивалю української культури, в той час як мета конкурсу направлена на згуртування людей навколо подолання пандемії. Але донор також поставить відмітку біля організації, оскільки витратив час на прочитання абсолютно невідповідної теми. Добра новина в тому, що цікаві ідеї та якісні заявки теж запам’ятовуються експертами.

Ознайомся з умовами подання заявок, будь певний, що твоя організація відповідає умовам конкурсу, адже це може бути вагомою перешкодою.

Переконайся, що всі документи додано та всі форми заповнено. Ти можеш витратити трохи більше часу на перевірку, але так ти не пропустиш важливі деталі та грамотно заповниш заявку. Повір, донори не менш зацікавлені в хороших проектах, ніж ти в тому, щоб отримати на них фінансування. Тому дискваліфіковувати учасників — це те, чого найменше хочеться при відборі.

Коли ти впевнений, що твоя організація відповідає всім вимогам, твій проект вирішує проблематику конкурсу і ти маєш усі документи — можна переходити  до опису проекту.

Більше конкретики

А тепер до викликів: красиво та чітко описати проект. Тут важливо надати всі деталі, чітко описати концепт, цілі та завдання, а також план дій для досягнення мети. Чітко побудуй зв’язок між проблематикою грантового конкурсу та тими методами, які будеш використовувати, щоб вирішити її.

При плануванні та описі проекту користуйся логіко-структурною матрицею, щоб переконатись у послідовності та необхідності пропонованих заходів. Також пропонуємо ознайомитись з посібниками та гайдами від донорів, де містяться очікування щодо поданого проекту, наприклад, ось цей від Zagoriy Foundation. Пам’ятай, що твоя грантова заявка може бути цікава та класна, але якщо вона погано описана — то навряд чи виграє в такій ситуації.

Грантова комісія — це звичайні люди, які обирають відповідно до заданих критеріїв, проте звертають увагу на креативність, лаконічність та зрозумілість заявки. І нестандартний опис чи більш глибокий аналіз набагато виграшніший, ніж посередня інформація. Порівняйте:

  • Світ потерпає від пандемії, багато лікарів по Україні не мають засобів індивідуального захисту. Ми пропонуємо закупити маски та халати для медичних закладів Івано-Франківської області;
  • Або: В Україні, зокрема Івано-Франківській області загрозлива епідеміологічна ситуація, оскільки щодня виявляють 100 нових випадків зараження. Ми провели аналіз потреб лікарень в трьох районах і виявили недостатню кількість засобів індивідуального захисту, а саме…

Слідкуй, щоб у твоїй заявці було якомога менше абстрактних описів, які не стосуються теми. Не варто писати довгий вступ та загальну інформацію, яка не стосується проекту та організації.

Якщо потрібно коротко описати суть проекту, то можна користуватись наступним планом: проблема, шляхи її вирішення, кроки, які потрібно зробити, основні результати.

Додаткові переваги

Донори зацікавлені в роботі з надійними організаціями та сталими проектами. Тому подумай, які партнерства ти вже уклав, можливо, є домовленості про підтримку на місцевому рівні від органів державної влади або ж постійна мережа волонтерів. Не забудь описати, яким чином проект буде існувати після завершення фінансування та які подальші кроки щодо його масштабування.

А як же комунікації?

Комунікації в проекті це не завжди про піар, а часто про вміння донести своїй цільовій аудиторії цінності та ідеї проекту. #ЩедрийВівторок вчить нас, що добро має звучати голосно і запозичили ми цю цінність з маркетингу та реклами, адже навіть найкраща ідея не матиме успіху, якщо про неї ніхто не знатиме.

Тож опиши у своїй заявці, які ключові повідомлення ти будеш транслювати своїй аудиторії, через які канали та як часто.

Не забувай про звітність

"Аналізуйте - Щедрий Вівторок"

Після завершення проекту, більшість донорів вимагає звітність про діяльність вашого проекту. Важливо розуміти це заздалегідь, контролювати витрати та операційні дії, збирати історії та кейси, які додадуть цінності проекту. Відходь від канцеляризмів, надто складної термінології та розповідей лише про успіх. Натомість — аналізуй, що вдалось, описуй і кількісні, і якісні показники.

Порадься з бухгалтером, як ти можеш відзвітувати про ті чи інші статті витрат, адже в некомерційних проектах важливо не робити активностей, які можуть призвести до втрати коду неприбутковості або інших питань з боку податкової.

Роби висновки

Навіть якщо твоя заявка не виграла, це не означає, що проект поганий, Можливо, справа в тому, що було багато заявок або інша ідея проекту була більш релевантна до теми конкурсу. Якщо донор робить аналіз та розбір помилок після конкурсів та розповідає, за якими основними критеріями було обрано переможців — скористайся цією нагодою. Проаналізуй, що можна покращити у своїй заявці та наступного разу проведи роботу над помилками. І додаткова порада від нас — подумай про інші шляхи залучення фінансування на проект: робота з бізнесом, краудфандинг або ж участь у кампанії #ЩедрийВівторок 2020 😉

Робота з донорами це побудова партнерства, де кожен має свої цілі та хоче досягти результатів, тому важливий не тільки фінальний результат, але й комунікація та взаємодія в процесі роботи. Якщо донор відкритий до комунікації — став питання, читай оновлення на сайті, бери участь у відкритих сесіях тощо.

Бажаємо вам успіхів та вдалих грантових заявок!

Долучитися!