Речі на благодійність під час війни: як допомогти власним одягом?

Ловиш себе на думці, що маєш забагато речей, які не приносять радість? Цьогоріч другою за пріоритетністю, після допомоги військовим, стала допомога переселенцям. Тож як щодо віддати зайві речі на благодійність?

Чому це важливо?

Екологічність

Модна індустрія знаходиться на другому місці після нафтової промисловості за забрудненням навколишнього середовища. 4% усіх відходів Землі — це текстиль. Що ж буде, якщо люди не стануть ділитися, а лиш продовжать накопичувати?

Культ споживання

Ще 20 років тому успіх у житті вимірювався кількістю та якістю речей, які ти можеш собі дозволити. Тодішній світ реклами був спрямований на те, аби люди купляли та споживали якомога більше, таким чином демонструючи свій статус. Та цінності суспільства вже давно не пов’язані з речима. А з початком війни усе матеріальне взагалі зайняло другорядні позиції.

Зв’язок з благодійністю

У мирний час, розповідаючи про цю тему, ми часто згадували про усвідомлене споживання, яке зокрема допомагає структурувати як власні фінанси, так і власний простір. Зараз ми, мабуть, згадаємо евакуаційні рейси, особливо на початку повномасштабного вторгнення. У вагонах, в які не могли вміститися всі охочі, точно не було місця для великих валіз зі всім необхідним усередині. За таких обставин шеринг речей стає справжнім порятунком. 

Уявімо, що ти таки вирішив віддати власний одяг на благодійність. Та куди його нести?

Здати для подальшої реалізації

Уся Україна

Банки речей при Товаристві Червоного Хреста в Україні.

Товариство Червоного Хреста в Україні — громадська організація, частина глобального руху, яка допомагає людям як у мирний час, так і під час збройних конфліктів. Ти можеш принести речі в організацію у своєму обласному центрі, а Товариство Червоного Хреста організує їх роздачу. Важливо, щоб речі були чистими та в хорошому стані. 

До речі, наша копірайтерка зверталась до Товариства Червоного Хреста, перебравшись після повномасштабного вторгнення до іншого міста. І саме в цій організації вона отримала необхідну куртку та теплу ковдру. Тому перевірено нами!

Контейнери на заправках «ОККО»

Загалом проєкт функціонує з 2014 року. І за цей час було встановлено 29 контейнерів у 7 українських містах. У зв’язку з повномасштабним вторгненням, представники компанії рекомендують попередньо ознайомлюватися з актуальним розташуванням контейнерів на карті. Наразі пункти прийому діють у Києві, Львові, Одесі, Харкові, Дніпрі та Запоріжжі.

Київ 

Територіальні центри соціального обслуговування громадян

За 11 адресами приймають одяг для внутрішньо переміщених осіб та людей, які опинилися у складних життєвих обставинах. Центри працюють у будні, з 9:00 до 17:00. Просять приносити одяг після прання.

«Життєлюб піклується»

Фонд «Життєлюб» організував штаб гуманітарної допомоги для внутрішньо переміщених осіб, які переїхали до Києва після 24 лютого. Речі можна віднести за адресою: DREAM berry (Дрім Таун 2), Оболонський проспект, 21. 

Важливо! Аби отримати допомогу, необхідно заповнити спеціальну гугл-форму. Після чого протягом 21 дня тобі прийде смс-повідомлення з твоїм порядковим номером, датою, часом та адресою, де саме ти зможеш отримати допомогу.

Благодійний фонд «ЯнголиUA»

Організація приймає речі за адресою: вул. Кирилівська 103, корпус 12. Навідатися можна з вівторка по неділю, з 12:00 по 17:00. Або ж передати одяг, засоби гігієни, дитячі іграшки можна Новою поштою. 

Примітка. Нещодавно «ЯнголиUA» показували, як порожніють їхні полиці. Наразі особливо не вистачає теплого одягу та взуття для дітей зростом від 92 см до 150 см. У прогнозі погоди пишуть про похолодання, тому давай допоможемо заповнити цю прогалину. Розповсюджуй інформацію та долучайся, щоб у кожної дитини була лише тепла осінь і зима.

«Зелений промінь»

Виходячи з дому, не забудь захопити з собою пакет із зайвими речами. Адже на своєму шляху ти точно натрапиш на помітний зелений контейнер від ГО «Зелений промінь». У столиці 155 цих контейнерів. Це майже втричі більше, ніж станцій метро. Знайти найближчий, можна ознайомившись з картою. Але представники ГО наголошують: зібрані речі (одяг/взуття/іграшки/постільна білизна) мають бути чистими та сухими.

Laska Store

Мабуть, найвідоміше місце з цієї столичної підбірки. 

Що відрізняє «Ласку» від інших? По-перше, крамниця приймає непридатні до носіння трикотажні речі. Просять лиш зібрати їх в окремий пакет та підписати «апсайклінґ». Оскільки згодом цей матеріал, власне, туди й відправлять. 

По-друге, будь ласка, навіть не намагайся здати до «Ласки» ношені колготки, шкарпетки, нижню білизну. Навіть якщо ти виправ їх найефективнішим порошком. Тут приймають виключно нові такі речі.

«Ласка» також надає послуги встановлення контейнера, регулярного вивезення речей та їх сортування. Так само команда магазину може посортувати одяг спеціально для текстильних підприємств.

Львів

«Емаус Оселя»

Зібрані речі можна залишити в спеціальних контейнерах, з розташуванням яких можна ознайомитися на карті. В «Емаус» наголошують, що одяг має бути чистий та непорваний. Під час передачі взуття просять його зв’язувати, аби пара не розгубилася. Також можна привозити речі в Майстерню добрих справ «Емаус Оселя» (вул. Угорська, 2).

Гуманітарний штаб при Центрі соціальної підтримки вимушено переміщених осіб

Штаб працює з понеділка по четвер з 10:00 по 17:00 за адресою вул. Чупринки, 71.

Харків

«Ясна річ»

Незважаючи на щоденні обстріли міста, благодійна крамниця продовжує функціонувати. Щодня, крім неділі, з 10:00 до 18:00 ти можеш передати свої речі. Враховуючи нещодавню майже повну деокупацію Харківської області, необхідність в одязі та взутті висока. 

Примітка. Раніше крамниця також функціонувала у Львові. Проте навесні 2022 припинила свою діяльність.

Одеса

Благодійний фонд «Люди Ікс»

Заповнивши форму про бажання допомогти на сайті, ти, як зазначають у фонді, стаєш Людиною Ікс! Представники організації раді як прийняти зайвий користований одяг, так і співпрацювати з виробниками одягу. Оскільки наразі є запит на чималу кількість речей. Тож якщо ти молодий дизайнер/ка або ж навпаки вже досвідчений виробник і маєш бажання допомогти, контактуй і долучайся!

Речі, які допомагають

Одеський проєкт «Речі, які допомагають» розпочав свою роботу 4 роки тому, у 2018. Напередодні 2022 географія проєкту почала розширюватися: встановили 20 контейнерів у Києві. Проте у зв’язку з повномасштабним вторгненням діяльність «Речей, які допомагають» у Києві наразі призупинена. Представники проєкту зазначають, що за бажання можна надіслати свої речі власним коштом до Одеси.

 Ужгород

«Гуманітарна шафа»

Проєкт реалізовують дві жінки: місцева-ужгородка та переселенка-харків’янка. Навідатися до крамниці можна тричі на тиждень: у вівторок, четвер та суботу з 11:00 до 18:00.


Лайфхак:

Якщо ти не можеш знайти пункти прийому речей у своєму місці, то варто зосередитися на пошуку фондів, що займаються внутрішньо переміщеними особами чи малозахищеними верствами населення. Ці організації зазвичай також приймають одяг, взуття, постільну білизну тощо.  

Отже, місце здачі обрано. Але як підготувати речі?

Як підготувати речі до здачі

Перш за все, радимо перед здачею поцікавитися, яких саме речей потребує обрана організація. А також, які в неї вимоги до їхньої здачі.

Ми, у свою чергу, підготували декілька загальних порад, що актуальні, незалежно від вимог місця збору речей:

  • Одяг та взуття мають бути чистими (без плям від олії 100-річної давнини), непорваними й придатними до носіння загалом. Подекуди організації просять приносити випрасуваний одяг;
  • Взуття варто зв’язати, аби пара не розгубилася. Запакувати його краще в пакети, оскільки коробки займають зайве місце;
  • Перевір кишені на наявність сторонніх предметів (або 100 гривень, які можна задонатити на ЗСУ). Фурнітуру варто перевірити на справність. Все ж зимова куртка з несправним замком уже не грітиме ефективно;
  • Як і зубною щіткою, так і нижньою білизною, шкарпетками та колготками ділитися не треба. Ці речі краще здати на переробку;
  • Вечірні сукні, туфлі на підборах, смокінги й інше урочисте вбрання залишимо для святкування перемоги. Актуально приности практичні речі. Можеш уявляти евакуаційний рейс. У чому було б тепло та комфортно їхати?

Пам’ятай: ти несеш речі іншим людям. Те, що вони наразі не мають коштів їх придбати, не дорівнює тому, що вони мають ходити в брудному та затертому. Тож допомагай з повагою.

Якщо ти та твоя організація теж приймаєте речі — пиши нам місто, посилання та короткий опис ініціативи, і ми додамо інформацію про тебе в новину!

Долучитися!