Творити добро просто: як стати благодійником?

30 листопада 2021 року відбудеться #ЩедрийВівторок — всеукраїнський день добрих справ. В цей день мільйони людей приєднуються до благодійних акцій, розповідають про це в соціальних мережах та стають частиною глобального руху.

До Щедрого Вівторка може долучитися кожен охочий: організації, фонди, бізнес, школи та благодійники. Наприклад, минулого року до Всесвітнього дня добрих справ в Україні долучилися 126 тисяч українців. Вражає, чи не так? Тож ми вирішили розповісти про те, як саме кожен може стати благодійником.

Як приєднатися до #ЩедрийВівторок

Існує стереотип, що можна стати благодійником тільки зробивши грошову пожертву. Це не так: робити добро можна по-різному. Приєднатися до Щедрого Вівторка можна:

 • грошима,
 • часом,
 • талантом,
 • інформацією.

Розберемося, що можна зробити в кожному з варіантів.

Я можу допомогти грошима — що далі?

Фінансова допомога нужденним завжди актуальна. Ось кілька способів, як можна допомогти матеріально:

 • Пожертвуй гроші благодійному фонду. Найшвидший спосіб допомогти матеріально — переказати гроші благодійній організації, яка самостійно розподілить їх між бенефіціарами. Для цього обери організацію, ідея якої тобі близька, та перекажи їй кошти. Великий перелік благодійних фондів ти можеш знайти на платформі Kind Challenge.
 • Налаштуй регулярний платіж. Ти слухаєш музику за передплатою, або дивишся серіали? Підпишись також на добрі справи! Налаштуй регулярний платіж з карти на рахунок будь-якого благодійного фонду — зроби пожертвування сталою звичкою.
 • Приєднайся до конкретної ініціативи: допомога в будівництві притулку, збір на лікування, або ремонт обладнання. Якщо не знаєш кому допомагати — тобі стануть у пригоді фандрейзингові платформи (Dobro.ua, Спільнокошт). Тут ти знайдеш багато ініціатив за категоріями.

До речі, команда Щедрого Вівторка створила Календар Добрих справ, де розповідає про цікаві організації та ініціативи. На нашому сайті ти знайдеш Карту Добра — там можна обрати благодійну організацію чи акцію. Також ми ділимося корисною інформацією на своїх сторінках у соціальних мережах. Долучись, та завжди май змогу знайти ініціативу собі до вподоби!

 • Допоможи речами. Деякі ініціативи збирають одяг, продукти, техніку та інші речі — наприклад, для допомоги дітям-сиротам, або людям, які залишилися без житла. Ти можеш придбати речі та передати благодійній організації або відвезти самостійно. Як правило, фонди вказують список потрібних речей — враховуй це при закупівлі та не придбай зайвого.
 • Ініціюй власний збір коштів для якоїсь організації. Так ти зможеш розвинути свої навички у фандрейзингу та зібрати більше грошей для організації, яка тобі до вподоби.
 • Допоможи грошима знайомим, які знаходяться в скрутному становищі. Наприклад, ти можеш допомогти сплатити комунальні послуги самотній сусідці літнього віку, або придбати їй ліки.

Важливо! Жертвуйте кошти тільки перевіреним особам і організаціям.

Я хочу пожертвувати свій час — що робити?

Пожертвуй один з найцінніших ресурсів — свій час. Ми підготували кілька ідей того, що можна зробити, якщо у тебе є вільний час та бажання творити добро. 

 • Стань волонтером. Благодійним організаціям потрібні добровольці — люди, які будуть виконувати ту чи іншу роботу під час певного проєкту, або на постійній основі. Ти можеш виконувати різноманітні завдання: координувати збори, викладати, допомагати прикрашати приміщення під час акцій та зустрічей, та багато іншого. 

Просто обери сферу, яка тобі до вподоби та запропонуй свої послуги організації. Якщо не знаєш де шукати — тобі у пригоді стане платформа для волонтерів volonter.org. На ній зібрані десятки проєктів за різними категоріями. 

 • Озирнись навколо. Багато людей поряд із тобою потребують допомоги — аби творити добро, не потрібно шукати його далеко. Можливо, поруч живе багатодітна сім’я, яка не відмовиться від того, аби хтось посидів з дитиною на вихідних, чи допоміг забрати посилку з пошти. Або поруч живе людина з інвалідністю, якій потрібен супровід до лікарні або на прогулянку. 
 • Візьми тварину з притулку на перетримку або назавжди. Місце в притулках обмежене, до того ж не всі тварини добре переносять проживання поряд зі своїми родичами. Тож ти можеш надати коту або собачці тимчасове житло та догляд, доки їм шукають постійний дім. А можливо, ти вже не захочеш розлучатись з новим другом. 
 • Здай кров. Донорство — це простий спосіб за короткий час допомогти врятувати чиєсь життя. Наразі в Україні спостерігається криза: з початком пандемії COVID-19 виник істотний дефіцит донорської крові. Починаючи з 2020 року, запаси крові у сховищах знизилися у 2-4 рази. Донором крові може стати будь-який дієздатний громадянин у віці від 18 до 60 років з вагою від 50кг, у якого немає протипоказань. 

Детальніше про те, як стати донором, можна прочитати на платформі donor.ua. До речі, ти можеш здавати не тільки кров: можна стати донором кісткового мозку, або навіть здати волосся разом з проєктом Hair for Share.

 • Приєднайся до екоініціативи, або ініціюй власну. Ти можеш організувати роздільний збір сміття у своєму офісі, допомогти прибрати пляжі водойм або висадити дерева. Якщо бракує ідей — на порталі ЕкоКлубу зібрані актуальні екологічні ініціативи. 
 • Допоможи людям літнього віку. Багатьом з них потрібні ліки проти самотності — увага. Ти можеш відвідувати будинки для людей літнього віку, допомагати пенсіонерам купляти продукти, відвозити їх до лікарні, абощо. Також можеш звернутись до таких організацій, як «Starenki», «Let’s Help!», «Життєлюб» та інших, які спеціалізуються саме на допомозі людям літнього віку.

Я можу допомогти талантом — як саме?

Твої професійні знання можуть стати у пригоді некомерційним організаціям. У кожного з нас є певна експертиза: у дизайні, копірайтингу, вмінні налагодити електрику, або скласти договір оренди. 

Запропонуй свої послуги некомерційним організаціям — може знадобитись будь-яка допомога. 

 • Копірайтери, дизайнери, SMM-спеціалісти — можуть запропонувати вести сторінки у соцмережах фондів або допомогти зі створенням сайту. 
 • Фотографи часто потрібні на різних заходах та у притулках для тварин — адже чим якісніша комунікація, тим більше шансів, що тварині знайдуть дім.
 • Юристи можуть допомогти з оформленням документів, а бухгалтери можуть запропонувати провести аудит або допомогти оформити первинну документацію.
 • Будівельники, сантехніки та електрики можуть допомогти з ремонтом приміщень або обладнання. 
 • Кравці можуть шити речі для тих, кому вони необхідні, а кухарі — готувати їжу для людей похилого віку, або для багатодітних сімей. 
 • Художники можуть розписувати приміщення дитячих лікарень. 

Кожна професія важлива та потрібна. Наприклад, благодійний фонд «Крона» вже другий рік поспіль реалізує до #ЩедрийВівторок ініціативу: «Подаруй годину». На спеціальній платформі будь-хто охочий може запропонувати свій час або професійні навички: водії підвозять батьків з дітьми до лікарень, психологи надають безплатні консультації, а перукарі роблять зачіски тим, хто роками не може дозволити собі сходити в салон краси.

Я хочу організувати інформаційну підтримку — що потрібно?

Ми не втомимося говорити про надзвичайну силу комунікацій в благодійності. Саме комунікації допомагають людям об’єднувати та творити добро масштабно. 

Якщо ти не можеш приєднатись до благодійної акції — розкажи про неї. Якщо вже приєднався — тим більше розкажи!

 • По-перше, так ти надихнеш своє оточення робити добрі справи. 
 • По-друге, ти покажеш, що про добро потрібно говорити.
 • По-третє, так ти допоможеш акції або ініціативі охопити більшу аудиторію, а отже — зібрати більше допомоги.

Неважливо, який формат допомоги ти обереш сьогодні: пожертвувати кошти благодійному фонду, придбати корм в притулок для тварин, здати кров або зробити репост будь-який внесок буде важливий.

Долучитися!