«Що таке відповідальна благодійність» — інтерв’ю Тетяни Райкової-Пилипчук

Головне правило усвідомленої благодійності -  відповідальне ставлення до своїх грошей.

Тетяна Райкова-Пилипчук, Українська біржа благодійності, розповідає як не натрапити на шахраїв та перераховувати кошти відповідально.

Кожен з нас хоч раз у житті стикався з благодійністю. Це може бути допомога бабусі по сусідству, годування вуличних котиків або собак, привітання діток з інтернатів на новий рік, пожертви на вулиці у скриньки або допомога знайомим людям, у яких сталося біда. Все це відноситься до благодійності. І чудово, коли люди вміють бачити світ навколо себе, відгукуються на прохання допомогти.

Особливо, коли це стосується прохань в інтернеті. Тут найефективніший, тільки на перший погляд, варіант зробити добру справу. Не треба нікуди йти, а в два кліки зробити пожертву на приватну картку особи, яка благає про порятунок. Так роблять, згідно результатів соціологічного опитування від Української Біржі Благодійності та digital агентства «Postmen» майже 54% опитаних. Серед них — 69% людей допомагають на лікування конкретній людині, перераховуючи гроші безпосередньо на банківську карту, а менше половини опитаних пожертвують благодійним організаціям, які ведуть конкретного підопічного. Це означає, що українці готові і хочуть допомагати людям, але розбиратись в деталях у них немає бажання.

Що може статись, коли ми сліпо віримо в те, що бачимо? Нашою довірою можуть скористатись.

Так, на жаль, через відсутність системи моніторингу на державному рівні, дуже багато людей зловживають довірою доброчинців і збирають благодійні кошти собі у кишеню, прикриваючись фотографіями та великими дописами в соціальних мережах на кшвалт «SOS! ДОПОМОЖІТЬ! ДИТИНА ВМИРАЄ». Такі повідомлення бачили вже всі у мережі.

І незважаючи на те, що соцмережі чи новинні сюжети перенасичені інформацією про крадіжку грошей саме з карт батьків, які збирають на лікування дітей, про шахраїв, які придумують витончені схеми, щоб заволодіти довірою і грошима людей, групи в фейсбуці атакують звичайних користувачів криками SOS, а дуже багато людей продовжує сліпо вірити.

За даними Держслужби статистики України, станом на 1 січня 2018 року, зареєстровано 17 726 благодійних організацій, з яких перед податковою відзвітувало менше половини (8800 організацій за даними Державної Фіскальної Служби України).

Особи, які збирають кошти на особисті картки фізичних осіб — не контролюються і не враховуються.

Що зробити, щоб не потрапити в пастку і ефективно допомогти?

Головне правило усвідомленої благодійності — відповідальне ставлення до своїх грошей.

Ось уже 7 років Українська Біржа Благодійності є найбільшою фандрайзинговою платформою, яка об’єднує понад 120 досвідчених і прозорих благодійних організацій. Спільно з фондами ми реалізували понад 4500 проектів допомоги, на які залучили вже більше 238 мільйонів гривень.

Наша головна мета — привчати людей до правильної та прозорої благодійності. З моменту заснування наш головний і непорушний принцип — безпека збору і звітність.

Кожен документ і кожна гривня — відображені на сайті 24/7. Це предмет нашої особливої гордості, який дозволяє демонструвати, що благодійність в нашій країні може бути чесною.

Разом з цим пов’язаний і наш найбільший недолік – прискіпливість, адже часто перевірка документів займає багато часу, відповідно швидкість збору від цього страждає. Маніпулятивний пост в соцмережах з подробицями страшних страждань і фотографіями хворої людини, без єдиного документа і звітності, звичайно, спрацює куди швидше, ніж проект допомоги на ubb.org.ua.

Але куди підуть ваші гроші ви ніколи не дізнаєтеся — запитати буде ні в кого. За фактом, левова частка грошей, зібраних на благодійність в Україні, залишається в тіні. Хтось просто їх привласнює. Наше завдання зробити так, аби всі 100% коштів, зібраних на благодійність, доходили до адресатів допомоги. І в цьому нам потрібна ваша допомога.

Будьте уважнішими. Дивіться, вивчайте, читайте. Запитуйте про діагноз, методи лікування, користуйтеся улюбленими пошуковими системами і перевіряйте достовірність інформації.

Простіше за все написати ім’я людини в пошук Google і подивитися, де ще розміщені прохання про допомогу цій людині. Почитати там.

Адже це може вберегти не лише вас від розчарування, а й людину, якій потрібна допомога, від шахрайства.

Ставтеся, будь ласка, до своїх грошей відповідально, а до людей, які просять про допомогу — уважно. Інколи від цього може залежати навіть життя.

Долучитися!