Волонтерство під час війни: що потрібно знати?

З початком війни українці почали масово долучатися до добрих справ. Дослідження Zagoriy Foundation «Благодійність у часи війни» свідчить: понад третину, 39%, почали волонтерити після повномасштабного вторгнення. Це в цілих 5 разів більше, ніж у минулому році! 

Бажаєш поповнити волонтерські ряди? Розповідаємо, чому це важливо та де шукати відповідні можливості. 

Чому волонтерити це важливо?

Отже, ти прийняв рішення здійснювати ще більше добрих справ. Але тут мозок почав підкидати різноманітні відмовки:«Навіщо тобі то? Продовжуй донатити і все по тому»; «У тебе робота, не встигаєш час з друзями провести, а тут ще й безкоштовно чимось займатися». Словом, сумніви долають тебе.

Та якщо поглянути на волонтерство не як на неоплачувану роботу, а як на можливість вирішити проблему, що тебе турбує?

Нині головна проблема всіх українців війна. І так буде до нашої перемоги.  У волонтерстві кожен може обрати добру справу, яка буде до душі саме йому. Війна триває по лінії фронту, проте її наслідки значно ширші. І серед цих наслідків точно можна знайти питання, де ти принесеш найбільше користі. 

Хтось евакуює дітей у безпечні місця, не маючи сил читати сумні згадки про найменших українців. Інший, переглядаючи новини про залишених тварин, заповнює анкету й починає опікуватися чотирилапими мешканцями притулків. Дехто готовий їздити усією Україною та волонтерити як водій. У той час як інший не може покинути місто і йде волонтерити локально. А хтось бореться онлайн: підтримує інформаційні війська чи надає консультації безкоштовно. Подумай, як можеш долучитися саме ти, у чому ти хотів би бачити зміни на краще? 

Примітка. Хибно вважати, що волонтерство й робота мають бути цілком протилежними, непоєднуваними між собою заняттями. Уявімо, ти графічний дизайнер. У такому випадку ти можеш, наприклад, допомогти фондам, організаціям з оформленням сторінок у соціальних мережах. 

Добра справа — написати листа

Де шукати волонтерські можливості?

  • Work.ua так-так, тобі не здалося. Ресурс допомогає знайти не лише оплачувану роботу, а й волонтерські можливості. Для цього під час пошуку необхідно просто вписати «Волонтер/Волонтерство» у рядку «Посада або компанія».
  • Паляниця.Інфо платформа була створена Українською Волонтерською Службою спільно з IT-компанією SoftServe для допомоги людям у час повномасштабної війни. На сайті є розділ «Стати волонтером». Натиснувши на цей пункт, тебе переспрямує до спеціального чат-боту в Telegram, в якому слід буде пройти відповідну волонтерську реєстрацію. Є також й інший спосіб. Обрати певне місто; переглянути, які фонди, організації діють в даній локації й звернутися безпосередньо до них із зазначенням бажання допомогти. 
  • Волонтерство в Україні на цьому онлайн-порталі від Української Волонтерської Служби є розділ «Можливості». Аби було легше знайти бажане, можна скористатися фільтром за локацією та сферою волонтерства. Знайшовши цікаву можливість, потрібно натиснути на пункт «Подати заявку», після чого тебе переспрямує або на спеціальну анкету волонтера, або безпосередньо в чат із менеджером обраної організації.
  • ВзаємоДія платформа пропонує велику кількість інформації, серед якої зокрема є розділ «Надати допомогу». Користувач має здійснити вибір, як саме він хоче допомогти: онлайн, офлайн чи фінансово. Залежно від даного вибору сайт переспрямовує тебе на певні конкретні варіанти допомоги.

Ділитися власними знаннями та експертизою це теж вид волонтерства. Якщо тебе цікавлять подібні можливості, тоді варто звернути увагу на такі ресурси:

  • Ментори в тилу бажаєш допомогти комусь кар’єрною консультацією, готовий поділитися власним професійним досвідом? Тоді сміливо обирай на сайті розділ «Стати ментором», ознайомлюйся з умовами та заповнюй анкету.
  • Career Hub у ресурсу немає постійного набору менторів/ок. Проте ми радимо відслідковувати новини платформи, оскільки вони разом із партнерами регулярно запускають різноманітні програми, для яких, власне, шукають кар’єрних консультантів, менторів. Особливо радимо звернути увагу на даний ресурс, якщо ти бажаєш допомагати саме молоді.
  • Projector Mentorship Platform якщо ти маєш 5+ років досвіду у creative&tech компаніях, то гортай сторінку донизу й заповнюй анкету, аби стати ментором. 

Врешті, інформацію про волонтерські можливості можна шукати там, де й інформацію про донати у соціальних мережах. Для цього радимо спершу обрати напрям допомоги. Наприклад, турбота про літніх людей або допомога хворим на рак, і знайти відповідні організації.

Якщо ж у тебе нема часу/настрою/змоги/сил/тощо робити це самостійно, не біда! Просто підписуйся на сторінки Щедрого Вівторку в соціальних мережах. Адже в нас є рубрика «Добрі ініціативи», в межах якої ми знайомимо аудиторію з різними варіантами добрих справ та фондами, які цими добрими справами займаються. 

Після підписки на організації є декілька шляхів подальших дій. Наприклад, можна уважно стежити за соціальними мережами проєктів й відгукнутися на їхнє прохання допомогти. Можна обрати більш самостійний шлях. Для цього слід переглянути сайти фондів, на яких зазвичай є більше, ніж у соцмережах, інформації про можливості волонтерства. 

Врешті ніколи не пізно «взяти ініціативу в свої руки» і просто написати обраним організаціям про бажання долучитися, зазначивши, як саме ти готовий допомагати/чим саме ти можеш бути корисним.

Пам’ятай: маленької допомоги, як і маленьких донатів, не буває. Тож сміливо допомагай і не забувай ділитися своїми добрими справами з іншими, адже #ДоброМаєЗвучатиГолосно!

Долучитися!