Волонтерство — все, що потрібно знати

За даними UN Volunteers (підрозділ ООН, присвячений волонтерству та волонтерській діяльності), приблизно кожен сьомий землянин є волонтером – таких майже мільярд (970 млн, якщо бути точнішими). Їхня робота є еквівалентом 125 млн повноцінних робочих місць або $1,348 трлн — а це 2,4% світової економіки. Це дуже різні люди з різними професіями, статками, інтересами та цілями, але всі вони мають спільну цінність — небайдужість до того, що відбувається навколо.

В Україні близько 12% населення долучається до волонтерського руху, і ця цифра потроху зростає. Щоб волонтерство приносило користь і задоволення, воно не обов’язково має займати весь наявний час. Волонтерство — це знайти те, що відгукується особисто вам та вписується у ваше життя.

Як можна волонтерити?

Волонтерська діяльність може мати різні формати, часові рамки, цільову аудиторію тощо. Якщо ви хотіли б присвятити свій час волонтерству, але не знаєте, з чого почати — спитайте себе, чого саме хочете досягти?

Наприклад:

 • зробити щось корисне для свого міста/району;

 • познайомитись з крутими людьми;

 • спробувати щось нове;

 • провести вільний час з користю;

 • побачити інший спосіб життя та нові місця;

 • спробувати роботу, яку хочеться в перспективі зробити власною професією;

 • розвинути власні інтереси чи захоплення;

 • поділитися чимось, що добре вмієте.

Коли ви краще зрозумієте, до чого прагнете, варто визначитись із форматом волонтерства, який буде вам комфортним та цікавим. Допомагати можна безліччю способів:

1. Конкретними справами

Доглядати за твариною в притулку, допомагати на якомусь заході, прибрати ліс чи береги ріки, принести продуктів літній людині, здати кров

Чому це добре:

 • одразу видно ефект від дій; 

 • зазвичай зрозуміло, скільки саме часу та зусиль потрібно; 

 • не потребує спеціальних навичок; 

 • можна робити регулярно або час від часу.

2. Власними навичками та знаннями

Майже все, що ви вмієте, може стати комусь корисним. Ваше вправне володіння фотошопом, екселем, знання законів, вміння планувати заходи та проектувати будинки стане для когось безцінним. 

Чому це добре:

 • дозволяє поєднати добрі справи та професійний розвиток; 

 • можна використати для наповнення власного портфоліо; 

 • ваша допомога може заощадити організації купу коштів; 

 • конкретні дії, які майже завжди мають видимий ефект.

3. Навчанням та менторством

Наприклад, можна навчити випускників дитячих будинків готувати, молоду неурядову організацію подавати фінансові звіти, амбітний молодіжний проект писати грантову заявку, а людину, яка шукає варіанти підробітку — робити манікюр клієнтам. Або менторити людей, що мають мало досвіду, аналізувати їхні успіхи та невдачі, давати експертні поради.  

Чому це добре:

 • допомагає людям та організаціям бути незалежними, розвиватися самостійно; 

 • наснажує учасників, надає впевненість у власних силах; 

 • волонтеру дозволяє поглибити свої знання, прокачати коучингові навички.

4. Збором коштів, ресурсів, поширенням інформації:

Можна збирати кришечки для виготовлення протезів, організувати благодійний ярмарок для збору коштів на важливу справу, розповсюджувати постери або інформацію в мережі тощо. До речі, важливо не просто робити перепост важливих дописів, а лайкати та коментувати оригінальні дописи. Це сприяє кращому рейтингу сторінки в соцмережах.

Чому це добре:

 • можливість зробити велику добру справу; 

 • шанс прокачати власні організаційні та соціальні навички; 

 • таке волонтерство підходить, наприклад, для підлітків, які прагнуть допомогти, але не завжди мають для цього можливості;

 • швидкий та безкоштовний спосіб принести користь, якщо немає ресурсу на щось більше.

Це не вичерпний список, але, сподіваємося, він зможе наштовхнути вас на певні ідеї. Про додаткові способи зробити добру справу ви можете почитати тут.

"зошит та канцелярське приладдя"

Міжнародне волонтерство: де і навіщо

Багато сучасних волонтерських проектів об’єднує в собі декілька видів допомоги, як то програма European Volunteer Service — Європейська волонтерська служба (з 2018 року носить назву European Solidarity Corps Program). 

Вона дає можливість молоді 18-30 років подорожувати та втілити волонтерський проект за кордоном, паралельно вивчаючи мову та культуру іншої країни. Бонус: людина отримує незабутній міжкультурний досвід. Програма оплачує дорогу та проживання.

Міжнародних волонтерських програм існує безліч. Щоб обрати собі до душі, звертайте увагу на країну, термін перебування та вид діяльності.
Комусь сподобається працювати у Німеччині в офісі благодійної організації, іншим – допомагати школярам в Бразилії опановувати так звані soft skills. Згідно з дослідженням найвідомішої соціальної мережі для професіоналів LinkedIn, 92% рекрутерів та талант-менеджерів кажуть, що «м’які навички» не менш важливі, ніж професійні знання. Тому ваша волонтерська діяльність може стати чудовим способом прокачатись в цій сфері. 

Більше практики

Волонтери можуть навчати дітей англійської, рятувати черепашок, піклуватися про тварин, реставрувати старовинні замки, допомагати літнім людям, очищувати океан від сміття, працювати з біженцями — і це лише декілька ідей. Паралельно волонтерство за кордоном дає можливість дійсно поринути в життя іншої країни, побачити її не тільки очима туриста, отримати неоціненний досвід.

Такі програми мають різні умови та правила участі, деякі достатньо складні емоційно та фізично, але якщо ви щиро прагнете зробити світ кращим — сміливо заповнюйте аплікаційні форми.
Якщо далека подорож зараз не вписується у ваші плани, пам’ятайте, що «вдома» також є простір для добрих справ. Лише декілька ідей, чим вже займаються волонтери в Україні: фонд «Кожен може» (допомога дітям з інвалідністю), «Старенькі» (піклується про самотніх пенсіонерів) і ще легіон інших. Для початку важливо зрозуміти, кому саме і як ви хотіли б допомагати, а також скільки часу та зусиль ви можете приділити волонтерству. 

Ще одна з можливостей допомагати на міжнародному рівні – долучитися до діяльності Червоного Хреста. У них величезний спектр діяльності, і, що важливо, організації такого типу сконцентровані не лише на наданні безпосередньої допомоги, а й на розбудові державної політики у відповідних питаннях. Тут є можливість спробувати себе у різних сферах, щоб знайти те, що відгукується, як в Україні, так і за кордоном.

Добро для всіх

Важливо пам’ятати, що волонтерство – це взаємовигідна діяльність. Воно допомагає не тільки тим, на кого безпосередньо спрямоване, а й суспільству в цілому, і, звичайно ж, самому волонтеру. За результатами наукових досліджень, волонтерство має переваги для здоров’я. Люди, що займаються ним, часто мають довшу тривалість життя, нижчий рівень стресу, кращу роботу мозку тощо. 

І, звичайно ж, волонтерство допомагає розширити кругозір, коло спілкування. Бонус: воно може сприяти вашій кар’єрі, бо рекрутери з повагою ставляться до людей, які мають досвід волонтерства і вказують його в резюме.
Окрім того, волонтери беруть активну участь у розбудові громадянського суспільства, що робить окремі спільноти сильнішими – а отже, і всю країну.

Найголовніше – не ставити собі обмежень. Будь-яка допомога важлива, тому варто робити те, що ви можете і хочете саме зараз, не чекаючи кращого часу чи ідеальних можливостей.

Перегляньте карту Добра і долучіться до доброї справи вже сьогодні!

Долучитися!