Взаємодопомога як спосіб життя: що потрібно знати про волонтерство

Як часто ти чув скептицизм і недовіру стосовно людей, які роблять щось корисне без власної вигоди, безкоштовно? В Україні існує багато стереотипів навколо волонтерства. Ми звернулися до Української Волонтерської Служби, щоб разом розвіяти міфи та розповісти, що таке волонтерство, чому важливо допомагати та де можна бути корисним в умовах пандемії Covid-19.

Все що потрібно знати про волонтерство

Що таке волонтерство?

Волонтерство — добровільна допомога у вирішенні чи пом’якшенні соціальних проблем. Кожен може проявити ініціативу долучитися до волонтерського руху, усвідомлюючи, що за це ніхто не платить грошей.

Волонтерство — це інвестиція свого часу, зусиль та таланту у вирішення суспільних проблем. Кожен волонтер вкладає у те майбутнє, яке хоче бачити: якщо тебе турбує питання клімату, ти будеш волонтерити в еко-напрямку; якщо тобі небайдужа доля самотніх людей похилого віку чи людей з інвалідністю, можеш стати волонтером фонду, яким їм допомагає. Важливо шукати те волонтерство, що резонує особисто тобі.

Волонтерство та благодійність — те ж саме?

Ні. Волонтерство — це форма благодійності, у якій волонтер інвестує свій час. Він має щось зробити — організувати або долучитись до акції, допомогти з перекладом текстів або з дизайном. Благодійність працює ширше: можна підтримувати фінансово, поширенням інформації та талантом. Бути донором — теж благодійність, а от організувати інших людей здати кров — це волонтерство.

Чому важливо долучитись до волонтерства?

Волонтерство — це унікальна можливість стати кращим, допомагаючи іншим. Це можливість отримати унікальний досвід, професійні навички, пункт до резюме, нових друзів та корисні знайомства. Особлива потреба у волонтерах виникає у громадському секторі, адже в організацій та благодійних фондів не вистачає фінансування, щоб покрити всю діяльність. Через волонтерство їм вдається зробити більше та допомогти більшій кількості людей. Наприклад, більшість організацій не може заплатити маркетологу чи дизайнеру. Проте, якщо їм допомагає з цим волонтер, вони можуть залучити набагато більше людей на допомогу своїй аудиторії. Для громади волонтерство — можливість розвитку через залучення великої кількості людей. Як приклад, шкільний футбольний клуб, який створюють волонтери, допомагає підліткам краще реалізувати себе у своєму селищі і підготуватись до дорослого життя.

Кому можна допомогти?

 • Зоозахист:​можна долучитися до організації акцій та кампаній разом з ​ГОВідкриті Клітки,​​UA Animals,​а також стати волонтером притулків для тварин.
 • COVID-19 help:​можна підтримати самотніх людей похилого віку черезтелефонне спілкування у проєкті ​Мій телефонний друг.​
 • Допомога людям у складних життєвих обставинах:​можна підтриматипотребуючих людей разом з ​Карітас України.
  Екологія:​волонтерство на станції сортування сміття разом з ​Україна без сміття,​ а також можна долучитися до щорічної акції ​Let’s Do It Ukraine!.​
 • Інтелектуальне волонтерство:​можна долучитися до платформи P​ro Bono Club Ukraine,​яка поєднує експертів з громадськими організаціями, а також є можливість волонтерства в медіа-проєктах ​Ukraїner,​які відкривають нову Україну в експедиціях та унікальних інтерв’ю.
 • Донорство:​можна стати координатором донорської групи у своєму місті разом з організацією ​Агенти Крові.​
 • Допомога дітям у складних життєвих обставинах:​волонтерство у благодійному фонді ​Клуб Добродіїв.​
 • Волонтерські табори,​у яких з головою можна поринути у волонтерство: ​ФРІ (Фундація Регіональних Ініціатив) та ​БУР​(Будуємо Україну Разом).
 • Інклюзія:​можна стати волонтером громадських організацій ​Відчуй,​​Доступно UA.​
 • Допомога ветеранам та ветеранкам:​долучайся до спільноти ​VeteranHub.​
 • Підтримка військових:​волонтерство у благодійному фонді ​Повернись Живим(також можна стати автором матеріалу).

Впевнені, у вашому місті теж є багато організацій, які шукають волонтерів 🙂

Що можна робити дистанційно?

У першу чергу, інтелектуально волонтерити: перекладати тексти, робити сайти, вести соцмережі, робити дизайн, писати матеріали для ЗМІ, проводити дослідження для фондів на певну тему, проводити онлайн навчання. А також можна долучитись до проєкту ​Мій телефонний друг,​у рамках якого волонтери телефоном підтримують людей, які опинились на самоті під час карантину. Також можна долучатись до збору коштів: на платформі благодійного фонду ​Таблеточки​є функція стати волонтером-фандрайзером, який допоможе підтримати онкохворих дітей в Україні.

Де шукати волонтерські можливості?

На сайті Української Волонтерської Служби можна з​аповнити анкету,​щоб отримувати запрошення на волонтерські проєкти. Також команда УВС веде найбільший Telegram-канал​про волонтерство в Україні.Також є ​платформа онлайн волонтерства​від Волонтерів ООН, а міжнародні волонтерські програми можна знаходити на ​платформі Salto.​

І наостанок: уяви багато-багато волонтерів з посмішками на обличчі, які разом гучно кричать: “Хей бро, твори добро!”. Ти можеш бути одним з них 🙂

Долучитись

Ще: