Взаємодопомога як спосіб життя: що потрібно знати про волонтерство

Як часто ти чув скептицизм і недовіру стосовно людей, які роблять щось корисне без власної вигоди, безкоштовно? В Україні існує багато стереотипів навколо волонтерства. Ми звернулися до команд «Української Волонтерської Служби» та «Будуємо Україну разом», щоб разом розвіяти міфи та розповісти, що таке волонтерство, чому важливо допомагати та де можна бути корисним в умовах пандемії Covid-19.

Також раді повідомити, що в нас є оновлена стаття, де шукати волонтерські можливості під час війни.

Все що потрібно знати про волонтерство

Що таке волонтерство?

Українська волонтерська служба: Волонтерство — добровільна допомога у вирішенні чи пом’якшенні соціальних проблем. Кожен може проявити ініціативу долучитися до волонтерського руху, усвідомлюючи, що за це ніхто не платить грошей.

Волонтерство — це інвестиція свого часу, зусиль та таланту у вирішення суспільних проблем. Кожен волонтер вкладає у те майбутнє, яке хоче бачити: якщо тебе турбує питання клімату, ти будеш волонтерити в еко-напрямку; якщо тобі небайдужа доля самотніх людей похилого віку чи людей з інвалідністю, можеш стати волонтером фонду, яким їм допомагає. Важливо шукати те волонтерство, що резонує особисто тобі.

Волонтерство та благодійність — те ж саме?

Українська волонтерська служба: Ні. Волонтерство — це форма благодійності, у якій волонтер інвестує свій час. Він має щось зробити — організувати або долучитись до акції, допомогти з перекладом текстів або з дизайном. Благодійність працює ширше: можна підтримувати фінансово, поширенням інформації та талантом. Бути донором — теж благодійність, а от організувати інших людей здати кров — це волонтерство.

Будуємо Україну разом: Благодійність — безкорисливе надання допомоги потребуючим, як заначає Вікіпедія. Зважаючи на це можна сказати, що волонтерство є одним з видів благодійності. Волонтери віддають найдорожче, що є у людей, — свій час. Вони роблять це безкорисливо та безоплатно, проте з великим бажанням долучитись до творення позитивних змін. Вони вкладають свої вміння та сили для допомоги і створюють можливості підтримки для інших. 

Чому важливо долучитись до волонтерства?

Будуємо Україну разом: Благодійність – це хороша можливість відчути свою приналежність до суспільства та творення змін у своєму оточенні, місті, країні, світі. 

Залученість людей до благодійності вказує на позитивну тенденцію розвитку суспільства та безпосередньо кожної людини, як свідомого громадянина своєї країни. Адже кожен з нас відповідальний за зміни в Україні та саме залученість вказує на те, наскільки кожен готовий брати відповідальність не лише за себе, а й за добробут своїх співгромадян. 

Українська волонтерська служба: Волонтерство — це унікальна можливість стати кращим, допомагаючи іншим. Це можливість отримати унікальний досвід, професійні навички, пункт до резюме, нових друзів та корисні знайомства. Особлива потреба у волонтерах виникає у громадському секторі, адже в організацій та благодійних фондів не вистачає фінансування, щоб покрити всю діяльність. Через волонтерство їм вдається зробити більше та допомогти більшій кількості людей. Наприклад, більшість організацій не може заплатити маркетологу чи дизайнеру. Проте, якщо їм допомагає з цим волонтер, вони можуть залучити набагато більше людей на допомогу своїй аудиторії. Для громади волонтерство — можливість розвитку через залучення великої кількості людей. Як приклад, шкільний футбольний клуб, який створюють волонтери, допомагає підліткам краще реалізувати себе у своєму селищі і підготуватись до дорослого життя.

Чи завжди волонтерство — це безкоштовно?

Будуємо Україну разом: Волонтерство є безоплатним і базується на бажанні людини допомогти. Водночас для організацій залучення волонтерів зазвичай є фінансово затратним. Ми про це навіть розповідали в одному з епізодів нашого подкасту «Наволонтерили» під назвою «Скільки коштує волонтер». Звісно ж, для волонтерів їх робота не оплачується, але незважаючи на це, організації дбають про їх комфорт та намагаються забезпечити харчування, транспорт, проживання, подарунки волонтерам, аби залишити приємну згадку про добру справу, яку вони зробили. 

Волонтерством займається тільки молодь?

Будуємо Україну разом: Волонтерство не має кордонів чи обмежень, адже це бажання людини, яке потрібно цінувати та всіляко заохочувати. Наша організація здебільшого працює над залученням молоді та водночас ми готові завжди підтримати усіх в бажанні займатись волонтерством та дати можливість разом відчути, що це. 

Кому можна допомогти?

 • Зоозахист:​можна долучитися до організації акцій та кампаній разом з ​ГОВідкриті Клітки,​​UA Animals,​а також стати волонтером притулків для тварин.
 • COVID-19 help:​можна підтримати самотніх людей похилого віку черезтелефонне спілкування у проєкті ​Мій телефонний друг.​
 • Допомога людям у складних життєвих обставинах:​можна підтриматипотребуючих людей разом з ​Карітас України.
  Екологія:​волонтерство на станції сортування сміття разом з ​Україна без сміття,​ а також можна долучитися до щорічної акції ​Let’s Do It Ukraine!.​
 • Інтелектуальне волонтерство:​можна долучитися до платформи P​ro Bono Club Ukraine,​яка поєднує експертів з громадськими організаціями, а також є можливість волонтерства в медіа-проєктах ​Ukraїner,​які відкривають нову Україну в експедиціях та унікальних інтерв’ю.
 • Донорство:​можна стати координатором донорської групи у своєму місті разом з організацією ​Агенти Крові.​
 • Допомога дітям у складних життєвих обставинах:​волонтерство у благодійному фонді ​Клуб Добродіїв.​
 • Волонтерські табори,​у яких з головою можна поринути у волонтерство: ​ФРІ (Фундація Регіональних Ініціатив) та ​БУР​(Будуємо Україну Разом).
 • Інклюзія:​можна стати волонтером громадських організацій ​Відчуй,​​Доступно UA.​
 • Допомога ветеранам та ветеранкам:​долучайся до спільноти ​VeteranHub.​
 • Підтримка військових:​волонтерство у благодійному фонді ​Повернись Живим(також можна стати автором матеріалу).

Впевнені, у вашому місті теж є багато організацій, які шукають волонтерів 🙂

Де шукати волонтерські можливості?

Українська волонтерська служба: На сайті Української Волонтерської Служби можна з​аповнити анкету,​щоб отримувати запрошення на волонтерські проєкти. Також команда УВС веде найбільший Telegram-канал​про волонтерство в Україні.Також є ​платформа онлайн волонтерства​від Волонтерів ООН, а міжнародні волонтерські програми можна знаходити на ​платформі Salto.​

Будуємо Україну разом: Зараз активно створюється багато платформ для пошуку волонтерства. Наприклад, Асоціація молодіжних центрів створила мобільний додаток “Волонтер”, де можна буде знайти можливості для волонтерства в різних містах України. Також є сайт “ВолонтерЮ”, де можна зареєструвати свою активність або ж долучитись до наявної. На наших сторінках у соціальних мережах ми також намагаємось поширювати цікаві можливості для волонтерства від партнерів.

Що можна робити дистанційно?

Українська волонтерська служба: У першу чергу, інтелектуально волонтерити: перекладати тексти, робити сайти, вести соцмережі, робити дизайн, писати матеріали для ЗМІ, проводити дослідження для фондів на певну тему, проводити онлайн навчання. А також можна долучитись до проєкту ​Мій телефонний друг,​у рамках якого волонтери телефоном підтримують людей, які опинились на самоті під час карантину. Також можна долучатись до збору коштів: на платформі благодійного фонду ​Таблеточки​є функція стати волонтером-фандрайзером, який допоможе підтримати онкохворих дітей в Україні.

І наостанок: уяви багато-багато волонтерів з посмішками на обличчі, які разом гучно кричать: “Хей бро, твори добро!”. Ти можеш бути одним з них 🙂

Долучитися!