Що таке #ЩедрийВівторок?

Розповідаємо чому вівторок став Днем добрих справ і як участь в ньому підсилює креативне мислення.

Коли і як виник Щедрий Вівторок

#ЩедрийВівторок (англійською #GivingTuesday) виник у 2012 році в США і завдяки тисячам учасників поширився світом. Україна приєдналася до ініціативи у 2018 році.
Акція завжди проходить у наступний вівторок після Дня подяки, який у США відзначають в останній четвер листопада. Обґрунтування дати просте: за Днем подяки слідує Чорна п’ятниця, коли магазини влаштовують найбільший розпродаж року, а за нею наступає Кіберпонеділок – день онлайн-розпродажів. Ініціатори Щедрого Вівторка (Фундація Об’єднаних Націй та організація 92nd Street Y) запропонували перевести подих після вдалого шопінгу, присвятити вівторок добрим справам та звернути увагу на тих, кому потрібна допомога.

Сьомий рік поспіль Щедрий Вівторок збирає мільйони в грошовому еквіваленті та мільярди в негрошовому – завдяки часу, зусиллям, ресурсам, зв’язкам тощо, які люди присвячують благодійності. Перша акція допомогла неприбутковим організаціям зібрати близько 10 мільйонів доларів, а у 2018 році Щедрий Вівторок допоміг зібрати вже майже 400 мільйонів доларів. 

Які акції проходять під час Щедрого Вівторка? 

Щедрий Вівторок не має конкретного формату чи плану дій. Кожна людина, організація чи бізнес можуть втілити в життя власну ідею, проект або захід. Це стимулює креативність та надихає генерувати нові ідеї.

Хоча багато кампаній присвячені збору коштів, Щедрий Вівторок – не лише про гроші. Наприклад, організація Dress for Success, яка допомагає жінкам у складних життєвих обставинах знаходити роботу, щороку запускає власну кампанію #GivingShoesDay. Кожен може віддати пару ділового взуття (нового або в хорошому стані) до магазинів-партнерів НУО. За необхідності його приведуть до ладу, і хтось зможе відчути себе впевненіше на співбеседі, або матиме взуття до ділового костюму, який теж можна отримати у Dress for Success.

В Україні минулого у 2018 році освітній центр Startup Ukraine до Щедрого Вівторка оголосив конкурс ідей сталого бізнесу. Автори трьох найцікавіших проектів отримали безкоштовні місця на двотижневому курсі для підприємців-початківців. Одна з переможниць, наприклад, запропонувала створити набір рослин для дітей, який привчає до екологічного способу життя.

У 2016 році долучитися до акції вирішили дві бібліотеки у різних штатах США. Вони змагалися по кількості пожертв на добрі справи від читачів та друзів. Бібліотека-переможець зібрала більше $41000 та кожен рік продовжує викликати колег на батл. За правилами керівник бібліотеки, що програла змагання, має прочитати вірш Едгара Аллана По на камеру та запостити у Фейсбуці. 

До речі, Фейсбук також бере участь у Щедрому Вівторку. Кожного року вони об’єднуються з великою організацією (у 2018-му це був PayPal) та вдвічі збільшують суму, яку користувачі переводять до благодйність (у Фейсбука є механізм організації пожертв через власну платформу). У 2018 році їхній внесок становив $7 млн, тобто всього було пожертвовано $14 млн. Додатково в цей день Фейсбук не стягував комісію за обробку транзакцій. 

Мешканці канадського міста Гуельф в рамках Дня добрих справ вирішили довести, що вони – найбільш щедре місто Канади. Це їм цілком вдалося, адже вони зібрали 1,2 млн канадських доларів, пожертвували більше 2000 одиниць одягу, залучили 62 нових людей до волонтерського руху та отримали 49 згод стати донорами органів. Враховуючи, що в місті проживає 135000 людей, результати вражаючі.

У Щедрому Вівторку беруть участь корпорації та маленькі фірми, міжнародні благодійні організації та малесенькі НУО, притулки для тварин та програми донорства органів, університети та школи, ресторани, кав’ярні, екологічні організації…Хтось в цей день збирає мільйони доларів, хтось привертає увагу до соціально важливих питань, а хтось просто задумується про те, що робити добро – це хороша ідея. В цьому вся суть Щедрого Вівторку – кожен може долучитися і всі внески важливі. 

Чи стає Україна добрішою?

Цього року Україна вдруге братиме участь у Щедрому Вівторку. Минулого року 27 листопада ми офіційно долучилися до світового руху завдяки ініціативі Zagoriy Foundation, Благодійного фонду «Таблеточки», «Клубу Добродіїв», а також Українського форуму благодійників. Завдяки спільним зусиллям організацій та допомозі небайдужих вдалося зібрати близько 15 мільйонів грн, зробити безліч добрих справ та розповсюдити ідею, що допомагати – просто. 

Організатори заохочували учасників бути креативними. Наприклад, фонд “Запорука” допоміг більше ніж 200 школам провести “Уроки добра”, але формат заходу обирала сама школа, з огляду на потреби спільноти: одні проводили благодійні ярмарки, другі робили корисності для воїнів АТО, інші збирали речі або прибирали школи. 

Щедрий Вівторок-2018 в Україні також відзначили фестивалем соціальної реклами, тематичними перебивними тату, благодійним батлом між чемпіонами та багатьма іншими активностями. З нетерпінням чекаємо натхненних історій, які невдовзі принесе Щедрий Вівторок-2019, що пройде 3 грудня.

"Щедрий Вівторок - 3 грудня, Всеукраїнський день добрих справ"

Як долучитися?

Зазвичай, думаючи про благодійність, ми маємо на увазі гроші. Це важливий ресурс, але далеко не єдиний спосіб долучитися. Допомагати можна часом, знаннями, зв’язками, ідеями, розповсюдженням інформації тощо. Обрати чим саме ви хочете допомогти можна на нашій Карті Добра, де учасники Щедрого Вівторка пропонують свої ідеї активностей.

Долучитись

Ще: